Publicerad: 15. juni 2015. Uppdaterad: 24. oktober 2022
Lad smagen kontrol. Enten måde løse vores installatører det meste.
Tro det eller ej, er der geografiske forskelle i vores land fra de "tykkelse perspektiver". Nede i syd, det er meget granit og derefter optræder 20mm flittigt. Op i Stockholm og nord er det en masse af marmor og så kommer til 30mm.
Således er tykkelsen er lidt afhængig af, hvilken type sten du vælger. Lad altid smagen kontrol - men husk på, at når det kommer til marmor er 30mm bedre.
Det er lidt uden for rammerne af, hvad der er normalt er 40mm. Tykkelsen er - men hvis du vil tykkelsen må vi lejlighedsvis styrke køkkenet, så det kan bære vægten. 40mm er også meget dyre (2-4 gange prisen på 30mm).
Splash vagter og vindueskarme er lavet det meste med 20mm tykkelse. Det ser meget bedre end 30mm. Det er muligt, at det kan i nogle tilfælde få en bedre pris på bordpladen og bagkant 30 mm. Dette skyldes, at udbyder kan bruge stenene til hele køkkenet. Mindre affald.
Her på stenskivor.se vi stadig anbefale 20mm til beskyttelse stænk - det ser simpelthen bedre; selvom det er en smule mere arbejde for os.
Behov for at hoppe ideer? Kom i kontakt med en af vores køkken konsulenter, og vi vil hjælpe dig!
Forfatter: Mark Nilsson




